Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Gå direkt till huvudinnehållet

Kontakta oss

Du kan kontakta oss på Utväg, både som privatperson som söker stöd för upplevelser av våld i nära relation, och som professionell som önskar rådgivning och konsultation.

Utväg Skaraborg

Kontakta oss

För dig som bor i; Essunga, Falköping, Götene, Grästorp, Gullspång, Hjo, Karlsborg, Lidköping, Mariestad, Skara, Skövde, Tibro, Tidaholm, Töreboda och Vara. 

 

Telefontider

Telefontid
måndag - fredag
8:00 - 9:00

Telefontid: måndag-fredag 8:00-9:00

Det går bra att lämna meddelande övriga tider. Med hänvisning till verksamhetens starka sekretess undviker vi kontakt via mejl, men det går att ta en digital kontakt via 1177 Utväg Skaraborg

Besök

Besöksadress

Storgatan 20
541 30 Skövde

Vår port hittar du intill butik "Skövdevillan" på Storgatan. Parkering finns närmast i parkeringshus Vasaporten. Besökare som söker stöd för att ha utövat våld i nära relation är välkomna till vår port på Kyrkogatan 18. Porten hittar du intill restaurang Orient Palace. Portkod förmedlas av samordnare vid tidsbokning.

Utväg Södra Älvsborg

Kontakta oss

För dig som bor i; Alingsås, Bollebygd, Borås, Herrljunga , Lerum, Mark, Svenljunga, Tranemo, Ulricehamn och Vårgårda.

 

Telefontider

Telefontid
måndag - tisdag
8:00 - 9:00
Telefontid
onsdag
13:00 - 14:00
Telefontid
torsdag - fredag
8:00 - 9:00

Telefontid: måndag-tisdag kl 8:00-9:00, onsdag kl 13:00-14:00 samt torsdag-fredag kl  8:00-9:00.

Viktig information som gäller perioden 24 april till 1 juli 2024

Med anledning av en hög belastning på Utväg Södra Älvsborg råder ett tillfälligt intagningsstopp av personer som söker stöd för upplevelse av våld på våra samtalsmottagningar i Borås och Alingsås. Intagningsstoppet förväntas upphöra v.27. 

Om du söker verksamheten för stöd efter att ha utövat våld eller för problem med aggression och ilska hänvisar vi till Utvägs medarbetare; 

Åsa Dyrendahl

0733-20 35 94
asa.dyrendahl@vgregion.se

Mikael Persson

0738-10 36 01
mikael.p.persson@vgregion.se

Per Löfgren

0706-20 35 23
per.lofgren@vgregion.se

Utväg Södra Älvsborg har under denna period inte möjlighet att ta emot nya klienter för samtalsstöd, men telefontiden är öppen som vanligt där det är möjligt att få konsultation och rådgivning, såväl för stödsökande som för Utvägs samverkansparter. Genom telefonrådgivningen kan stödsökande få en första konsultation om situationen i ett våldsärende samt få hjälp med att bli hänvisad till relevant stöd i Utvägs samverkan.  

 För frågor rörande intagningsstoppet hänvisas till verksamhetschef Kerstin Nettelblad, 0708-48 72 05 

 

Det går bra att lämna meddelande övriga tider. Med hänvisning till verksamhetens starka sekretess undviker vi kontakt via mejl, men det går att ta en digital kontakt via 1177 Utväg Södra Älvsborg.

Besök

Besöksadress

Österlånggatan 64
503 37 Borås

Vi finns på 4:e våningen.

Verksamhetschef

Kerstin Nettelblad
Telefon: 0708-48 72 05
E-post: kerstin.nettelblad@vgregion.se

Administratör

Susanne Svensson
Telefon: 0500- 47 29 84
E-post: susanne.h.svensson@vgregion.se

Regionområdeschef

Aslak Iversen
E-post: aslak.iversen@vgregion.se

Samordnare för barn och ungdomar

 

Annelie Karlsson

Teamsamordnare
0700-20 59 18
annelie.karlsson@vgregion.se

Samordnare för våldsutsatta

Anna Mårstad

0700-20 65 94
anna.marstad@vgregion.se

Bibi Lundvall

0706-63 44 85
bibi.lundvall@vgregion.se

Samordnare för utövare av våld

Lars Andersson

0767-64 69 35
lars.p.andersson@vgregion.se

Rebecka Wäring

Samordnare för våldsutsatta och våldsutövare
0722-05 73 95
rebecka.waring@vgregion.se

Samordnare för barn och ungdomar

Camilla Karlsson

0722-05 67 88
camilla.a.karlsson@vgregion.se

Ylva Wiberg

0722-05 71 86
ylva.wiberg@vgregion.se

Samordnare för våldsutsatta

Kirsi Dufva 

(arbetar deltid)
0722-05 67 88
kirsi.dufva@vgregion.se

Annika Ackerud

0722-45 10 82
annika.ackerud@vgregion.se

Åsa Dyrendahl

0733-20 35 94
asa.dyrendahl@vgregion.se

Samordnare för utövare av våld

Mikael Persson

0738-10 36 01
mikael.p.persson@vgregion.se

Per Löfgren

0706-20 35 23
per.lofgren@vgregion.se



 


Senast uppdaterad: 2024-04-08 09:20